Zmiany w prawie spółdzielczym
Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu posłowie będą pracowali nad ostatecznym kształtem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma wprowadzić nowe zasady przekształceń lokali spółdzielczych.
– Chcemy, aby jeszcze w tym tygodniu się odbyło trzecie czytanie projektu nowelizacji i głosowanie nad jego przyjęciem. Na chwilę obecną musimy skupić się nad zgłoszonymi do niego poprawkami i zgłoszonym ostatnio poselskim projekt nowelizacji ustawy spółdzielczej – mówi poseł Aldona Młyńczak z PO.
Opóźnienia legislacyjne
Mimo wytężonych prac w sejmowej Komisji Infrastruktury prawdopodobnie zabraknie czasu na przeprowadzenie całej procedury legislacyjnej przed 30 grudnia 2009 r. Mimo tego w tym dniu utracą moc niekonstytucyjne przepisy o tzw. wykupie mieszkań lokatorskich za symboliczną złotówkę i przekształceń mieszkań spółdzielczych na odrębną własność.
– Wszystko wskazuje na to, że organy ustawodawcze nie będą w stanie wprowadzić zmian na czas. Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 grudnia 2008 r. dał ustawodawcy rok na znowelizowanie niekonstytucyjnych przepisów – podkreśla Piotr Schramm, adwokat i partner kancelarii Gessel.
Zdaniem konstytucjonalistów przyjęcie założenia, że ustawa zostanie wprowadzona do końca roku, będzie oznaczało pośpiech i świadczy o niepoważnym traktowaniu obywateli.
– Ustawodawca wielokrotnie zmieniał przepisy prawa spółdzielczego, niektóre z nich w pośpiechu, wprowadzając ogromne zamieszanie i narażając obywateli na związane z tym konsekwencje i szkodząc spółdzielczości mieszkaniowej – mówi dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
123następna
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna